Skip to content

740 South Avenue W

Westfield, NJ 07090

Built 2002
Commercial

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Dec 21, 2000

Property Information

Block2510
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1900

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage6,810
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$428,400
34%
Improvement Value:$829,600
66%
Total Assessment$1,258,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,330+2.1%
2024$27,751+2.0%
2023$27,211+0.2%
2022$27,148+0.4%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$395,000

From: PINTO, JOHN A & JANICE E

To: MITCHELL, BARBARA & MARK

DeedBook 5074, Page 41Recorded1/12/2001

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 4553, Page 112

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 3592, Page 355