Skip to content

700 Crossway Pl

Westfield, NJ 07090

Built 1953

Last Sale Date
May 15, 2007

Property Information

Block2601
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1953

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage6,480
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,100
51%
Improvement Value:$372,600
49%
Total Assessment$766,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,266+2.1%
2024$16,913+2.0%
2023$16,584+0.2%
2022$16,545+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$541,500

From: BERMAN, A N-WILLIAMS, S TRUSTEES

To: BRIENZA,ROCCO,TINA-PANCRAZIO TRUSTE

DeedBook 5343, Page 394NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/4/2002

Property Built

Built

Year Built: 1953