Skip to content

1101 South Avenue W

Westfield, NJ 07090

Built 1956
Commercial

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
May 18, 2001

Property Information

Block2610
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1956

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage6,778
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$521,200
42%
Improvement Value:$716,200
58%
Total Assessment$1,237,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,866+2.1%
2024$27,297+2.0%
2023$26,765+0.2%
2022$26,703+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$715,000

From: WESLER, N - ET ALS

To: NATURAL REALTY, LLC

DeedBook 5190, Page 40NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/26/2001

Property Built

Built

Year Built: 1956