Skip to content

612 Hort St

Westfield, NJ 07090

Built 1906

Last Sale Date
Dec 14, 1976

Property Information

Block2608
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1906

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,750
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$329,000
66%
Improvement Value:$168,000
34%
Total Assessment$497,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,942+2.1%
2024$10,714+2.0%
2023$10,500+0.2%
2022$10,475+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3089, Page 433

Property Built

Built

Year Built: 1906