Skip to content

565 Cumberland St

Westfield, NJ 07090

Built 1910

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
May 31, 2024

Property Information

Block2707
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1910

Building Details

Building Class17
Description2.5S-VS-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,750
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,000
55%
Improvement Value:$211,800
45%
Total Assessment$465,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,573+2.1%
2024$10,357+2.0%
2023$10,155+0.2%
2022$10,132+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft1,750DeedBook 6548, Page 2879Recorded6/27/2024

Property Sale

Sale
$480,000

From: MCMANUS,KEITH P & MOONEY,JILLIAN K, MCMANUS,KEITH P & MOONEY,JILLIAN K

To: ANASTASIO, STEPHANIE L & KNIGHT, J, ANASTASIO, STEPHANIE L & KNIGHT, J

Sq Ft1,180DeedBook 6288, Page 232Recorded9/25/2018

Property Sale

Sale
$386,000

From: BIANCO,CONSTANCE R EXC.

To: MCMANUS,KEITH P & MOONEY,JILLIAN K

DeedBook 5706, Page 85NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/15/2008

Property Built

Built

Year Built: 1910