Skip to content

626 Roosevelt St

Westfield, NJ 07090

Built 1945

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Jun 2, 2021

Property Information

Block2609
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1945

Building Details

Building Class17
Description1.5S-VS-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,905
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,400
59%
Improvement Value:$226,500
41%
Total Assessment$551,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,429+2.1%
2024$12,175+2.0%
2023$11,938+0.2%
2022$11,910+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$690,000

From:

To:

Sq Ft1,905DeedBook 6416, Page 243Recorded6/9/2021

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 4372, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1945