Skip to content

1129 South Avenue W

Westfield, NJ 07090

Built 1947

Last Sale Price
$206,250
Last Sale Date
Mar 18, 2014

Property Information

Block2610
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class29
Description2S-S-X
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,800
62%
Improvement Value:$108,500
38%
Total Assessment$284,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,402+2.1%
2024$6,272+2.0%
2023$6,149+0.2%
2022$6,135+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$206,250

From: CUCCARO, AGNES-CUCCARO, J & R L, CUCCARO, AGNES-CUCCARO, J & R L

To: 26 IRVING AVENUE CORP, 26 IRVING AVENUE CORP

Sq Ft896DeedBook 5996, Page 64Recorded3/21/2014

Property Built

Built

Year Built: 1947