Skip to content

1127 South Avenue W

Westfield, NJ 07090

Built 1947

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Aug 24, 2020

Property Information

Block2610
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class29
Description2S-VS-X
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,000
62%
Improvement Value:$107,800
38%
Total Assessment$281,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,346+2.1%
2024$6,217+2.0%
2023$6,095+8.0%
2022$5,645+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft896DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded8/28/2020

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1947