Skip to content

629 Scotch Plains Ave N

Westfield, NJ 07090

Built 1930

Last Sale Price
$348,000
Last Sale Date
May 5, 2004

Property Information

Block2612
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1930

Building Details

Building Class17
Description2.5S-VS-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,477
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,600
62%
Improvement Value:$175,900
38%
Total Assessment$466,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,506+2.1%
2024$10,291+2.0%
2023$10,090+0.2%
2022$10,067+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$348,000

From:

To:

Sq Ft1,477DeedBook 5429, Page 975Recorded5/13/2004

Property Built

Built

Year Built: 1930