Skip to content

708 Newark Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1912

Last Sale Price
$144,000
Last Sale Date
Dec 25, 1990

Property Information

Block2612
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1912

Building Details

Building Class17
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,074
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,600
74%
Improvement Value:$109,700
26%
Total Assessment$427,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,623+2.1%
2024$9,426+2.0%
2023$9,243+0.2%
2022$9,221+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1912