Skip to content

419 Scotch Plains Ave N

Westfield, NJ 07090

Built 1948

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jul 24, 1990

Property Information

Block2704
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-F-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,234
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$333,900
58%
Improvement Value:$246,400
42%
Total Assessment$580,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,068+2.1%
2024$12,801+2.0%
2023$12,552+0.2%
2022$12,523+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1948