Skip to content

618 Cumberland St

Westfield, NJ 07090

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2008

Property Information

Block2705
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1925

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,131
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$329,000
62%
Improvement Value:$202,400
38%
Total Assessment$531,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,967+2.1%
2024$11,723+2.0%
2023$11,494-5.3%
2022$12,141+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$377,500

From: ROTELLA, SERAFINO & CATHERINE T

To: HOBSON, G - SCHEUERMANN, M

DeedBook 5397, Page 217NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/29/2003

Property Built

Built

Year Built: 1925