Skip to content

625 Hort St

Westfield, NJ 07090

Built 1930

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Oct 12, 1990

Property Information

Block2705
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1930

Building Details

Building Class17
Description1.5S-VS-F-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,924
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$329,000
67%
Improvement Value:$161,600
33%
Total Assessment$490,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,048+2.1%
2024$10,823+2.0%
2023$10,612+0.2%
2022$10,587+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 3674, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1930