Skip to content

601 Hort St

Westfield, NJ 07090

Built 1966

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Jul 27, 2021

Property Information

Block2705
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1966

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,943
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$329,000
50%
Improvement Value:$328,800
50%
Total Assessment$657,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,814+2.1%
2024$14,511+2.0%
2023$14,228+29.5%
2022$10,989+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$775,000

From: V&M REALTY ENTERPRISES LLC

To: CAVICHIOLI, CAIO M & BARBOSA, M G

Sq Ft1,943DeedBook 6423, Page 2784NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/3/2021

Property Sale

Sale
$475,000

From: OSBORNE, STUART EXR

To: V&M REALTY ENTERPRISES LLC

Sq Ft1,943DeedBook 6393, Page 2107NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/14/2020

Property Built

Built

Year Built: 1966