Skip to content

527 Cumberland St

Westfield, NJ 07090

Built 1920

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jun 5, 2013

Property Information

Block2707
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class29
Description2.5S-VS-X-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,689
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,300
33%
Improvement Value:$597,600
67%
Total Assessment$887,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,996+2.1%
2024$19,587+14.9%
2023$17,040+0.2%
2022$17,001+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

From: DAGNALL, GORDON D & LORRAINE

To: DE VICCARO, VANESSA & DONACH, TARA

Sq Ft3,689DeedBook 5957, Page 772Recorded6/20/2013

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 3572, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1920