Skip to content

520 Downer St

Westfield, NJ 07090

Built 1935

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 20, 2011

Property Information

Block2707
Lot25
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1935

Building Details

Building Class17
Description2.5S-VS-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,800
60%
Improvement Value:$179,500
40%
Total Assessment$444,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,006+2.1%
2024$9,801+2.0%
2023$9,610+0.2%
2022$9,588+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From: CIULLO,ALFONSO

To: CIULLO, BRUNO & CAROL

DeedBook 5871, Page 978NU CodeFamily (1)Recorded7/26/2011

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5378, Page 747

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3434, Page 916

Property Built

Built

Year Built: 1935