Skip to content

528 Downer St

Westfield, NJ 07090

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$275,884
Last Sale Date
Jan 3, 2025

Property Information

Block2707
Lot27
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2.5S-VS-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,365
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$264,800
56%
Improvement Value:$206,000
44%
Total Assessment$470,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,602+2.1%
2024$10,386+2.0%
2023$10,183+0.2%
2022$10,160-1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$275,884
Sq Ft1,365DeedBook 6572, Page 2765Recorded2/19/2025

Property Sale

Sale
$639,000

From: RICCI, LEO, RICCI, LEO

To: QUILES, J & RUSSELL-BROCKWAY, J, QUILES, J & RUSSELL-BROCKWAY, J

Sq Ft1,365DeedBook 6384, Page 2236Recorded10/2/2020

Property Sale

Sale
$212,500

From: GRECCO, T J & J%SHJARBACK, J A ESQ

To: RICCI, LEO

Sq Ft1,467DeedBook 5236, Page 55Recorded2/21/2002

Property Built

Built

Year Built: 1920