Skip to content

314 Hyslip Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1932

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Aug 5, 2021

Property Information

Block2803
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1932

Building Details

Building Class17
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,812
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,300
59%
Improvement Value:$213,700
41%
Total Assessment$516,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,620+2.1%
2024$11,383+2.0%
2023$11,161+0.2%
2022$11,135+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

From: FASANO, KEITH & SUSAN

To: YANG, JIEFEI & LU, YIMEI

Sq Ft1,812DeedBook 6428, Page 2610Recorded9/3/2021

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook 4577, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1932