Skip to content

114 Hazel Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1930

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Aug 30, 2018

Property Information

Block2819
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1930

Building Details

Building Class17
Description2.5S-VS-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,796
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,200
52%
Improvement Value:$291,500
48%
Total Assessment$609,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,730+2.1%
2024$13,450+2.0%
2023$13,188+0.2%
2022$13,157+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

Sq Ft1,796DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded9/7/2018

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1930