Skip to content

638 Norman Pl

Westfield, NJ 07090

Built 1952

Last Sale Price
$799,900
Last Sale Date
May 31, 2017

Property Information

Block2807
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1952

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,361
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$528,100
71%
Improvement Value:$215,700
29%
Total Assessment$743,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,750+2.1%
2024$16,408+2.0%
2023$16,088+0.2%
2022$16,051+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$799,900

From:

To:

Sq Ft2,361DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded6/6/2017

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1952