Skip to content

810 Shadowlawn Drive

Westfield, NJ 07090

Built 1952

Last Sale Price
$782,000
Last Sale Date
Jun 11, 2021

Property Information

Block2809
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,322
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$541,000
69%
Improvement Value:$240,800
31%
Total Assessment$781,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,606+2.1%
2024$17,247+2.0%
2023$16,910+0.2%
2022$16,871+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$782,000

From:

To:

Sq Ft2,322DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded7/2/2021

Property Sale

Sale
$361,732
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1952