Skip to content

765 Austin St

Westfield, NJ 07090

Built 1962

Last Sale Price
$569,000
Last Sale Date
Jun 25, 2013

Property Information

Block2815
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1962

Building Details

Building Class17
Description1.5S-VS-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,124
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,400
60%
Improvement Value:$212,100
40%
Total Assessment$528,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,902+2.1%
2024$11,659+2.0%
2023$11,431+0.2%
2022$11,405+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$569,000

From:

To:

Sq Ft2,124DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded7/24/2013

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,124DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded12/16/2002

Property Built

Built

Year Built: 1962