Skip to content

630 Nottingham Pl

Westfield, NJ 07090

Built 1938

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 2018

Property Information

Block2907
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,565
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$614,500
63%
Improvement Value:$360,000
37%
Total Assessment$974,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,696+2.1%
2024$21,247+2.0%
2023$20,828+0.2%
2022$20,780-4.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1938