Skip to content

650 Shackamaxon Drive

Westfield, NJ 07090

Built 1930

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Sep 2, 1986

Property Information

Block2907
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1930

Building Details

Building Class18
Description2S-S-E
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,464
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$547,300
62%
Improvement Value:$331,000
38%
Total Assessment$878,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,779+2.1%
2024$19,375+2.0%
2023$18,998+0.2%
2022$18,954+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 3484, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1930