Skip to content

553 Pierson St

Westfield, NJ 07090

Built 1910

Last Sale Date
Jan 9, 1976

Property Information

Block2911
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1910

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,817
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,400
65%
Improvement Value:$170,800
35%
Total Assessment$481,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,837+2.1%
2024$10,615+2.0%
2023$10,408+0.2%
2022$10,384+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3056, Page 773

Property Built

Built

Year Built: 1910