Skip to content

342 First St

Westfield, NJ 07090

Built 1900

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Sep 21, 1982

Property Information

Block3002
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1900

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,807
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,300
56%
Improvement Value:$195,800
44%
Total Assessment$445,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,024+2.1%
2024$9,819+2.0%
2023$9,628+0.2%
2022$9,605+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3298, Page 477

Property Built

Built

Year Built: 1900