Skip to content

126 Park St

Westfield, NJ 07090

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 1997

Property Information

Block3006
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-VS-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,751
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,600
54%
Improvement Value:$247,400
46%
Total Assessment$538,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,116+2.1%
2024$11,868+2.0%
2023$11,637+0.2%
2022$11,610+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$218,129
DeedBook 4170, Page 179

Property Sale

Sale
$297,500
DeedBook 3578, Page 401

Property Built

Built

Year Built: 1900