Skip to content

120 Park St

Westfield, NJ 07090

Built 1900

Last Sale Date
Sep 11, 2010

Property Information

Block3006
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2.5S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,081
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,600
41%
Improvement Value:$409,400
59%
Total Assessment$692,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,584+2.1%
2024$15,266+2.0%
2023$14,968+43.3%
2022$10,445+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$446,000

From:

To:

Sq Ft1,727DeedBook 5418, Page 269Recorded2/24/2004

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4418, Page 279

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 3824, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1900