Skip to content

3 Kirkstone Cir

Westfield, NJ 07090

Built 1962

Last Sale Price
$722,500
Last Sale Date
Jul 15, 2009

Property Information

Block306
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1962

Building Details

Building Class18
Description1S-F-R-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$646,400
65%
Improvement Value:$341,900
35%
Total Assessment$988,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,257+2.1%
2024$21,802+2.0%
2023$21,377+0.2%
2022$21,328+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$722,500

From: WEISLITZ,HARVEY & MARILYN R

To: SHERMAN, NEIL D & SUZANNE P

Sq Ft2,600DeedBook 5771, Page 644Recorded7/16/2009

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 3173, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1962