Skip to content

114 Oak Tree Pass

Westfield, NJ 07090

Built 2020

Last Sale Price
$1,620,000
Last Sale Date
Jan 22, 2021

Property Information

Block306
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1966

Building Details

Building Class18
Description2S-H-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,701
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$555,800
35%
Improvement Value:$1,033,100
65%
Total Assessment$1,588,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,782+7.2%
2024$33,372+2.0%
2023$32,722+91.2%
2022$17,111+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,620,000

From:

To:

Sq Ft2,701DeedBook 6404, Page 2094NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/8/2021

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft2,701DeedBook 6365, Page 367NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/8/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020