Skip to content

58 Elm St

Westfield, NJ 07090

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Oct 18, 2018

Property Information

Block3106
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1925

Building Details

Building Class---
Description2S-B-A-NG
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,737
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$621,000
86%
Improvement Value:$99,000
14%
Total Assessment$720,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,589+2.0%
2024$18,218+1.9%
2023$17,887+0.1%
2022$17,863+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$775,000

From: BURTON S GOODMAN REVOCABLE TRUST, BURTON S GOODMAN REVOCABLE TRUST

To: FLAT IRON III REALTY LLC, FLAT IRON III REALTY LLC

Sq Ft2,737DeedBook 6300, Page 897Recorded12/18/2018

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 3953, Page 76

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 3149, Page 860

Property Built

Built

Year Built: 1925