Skip to content

221 North Avenue E

Westfield, NJ 07090

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2013

Property Information

Block3114
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1920

Building Details

Building Class---
Description2S-B-A-NG
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage6,633
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$447,600
31%
Improvement Value:$1,001,100
69%
Total Assessment$1,448,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,131+2.0%
2024$33,450+1.9%
2023$32,842+0.1%
2022$32,799+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 3341, Page 539

Property Built

Built

Year Built: 1920