Skip to content

220 Lenox Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$376,133
Last Sale Date
Apr 30, 2004

Property Information

Block3114
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1970

Building Details

Building Class---
Description2S-F-A-NG
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage6,792
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$449,200
33%
Improvement Value:$930,800
67%
Total Assessment$1,380,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,513+2.0%
2024$31,864+1.9%
2023$31,285+0.1%
2022$31,243+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$376,133

From: YOUNGHANS,JONATHAN C&JENNIFER WATTY

To: FRESCO REALTY, L L C

DeedBook 5438, Page 664NU CodeAffiliated entity (3)Recorded6/30/2004

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 4042, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1970