Skip to content

410 Euclid Ave S

Westfield, NJ 07090

Built 1890

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Apr 30, 1985

Property Information

Block3201
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1890

Building Details

Building Class18
Description2S-S-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,596
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$554,400
63%
Improvement Value:$323,200
37%
Total Assessment$877,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,764+2.1%
2024$19,360+3.6%
2023$18,682+0.2%
2022$18,639+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3403, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1890