Skip to content

210 South Avenue E

Westfield, NJ 07090

Built 1910

Last Sale Date
Mar 13, 2008

Property Information

Block3205
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1910

Building Details

Building Class47
Description2S-VS-O-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,000
59%
Improvement Value:$155,500
41%
Total Assessment$382,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,614+2.1%
2024$8,438+2.0%
2023$8,273+0.2%
2022$8,254+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 4132, Page 155

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 3317, Page 821

Property Built

Built

Year Built: 1910