Skip to content

611 Fairmont Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1990

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Mar 10, 2004

Property Information

Block3301
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1990

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,020
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$484,000
52%
Improvement Value:$446,400
48%
Total Assessment$930,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,953+2.1%
2024$20,525+2.0%
2023$20,125+0.2%
2022$20,078+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$990,000

From: DUNN, THOMAS F & SUSAN K

To: BYRNE-OBERMAN, FIONA

Sq Ft3,020DeedBook 5420, Page 805Recorded3/15/2004

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 3671, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1990