Skip to content

639 Fairmont Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1929

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Dec 13, 1991

Property Information

Block3301
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1929

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,653
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$503,200
59%
Improvement Value:$355,800
41%
Total Assessment$859,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,345+2.1%
2024$18,950+2.0%
2023$18,580+0.2%
2022$18,537+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 3798, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1929