Skip to content

534 Hillcrest Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1925

Last Sale Price
$975,534
Last Sale Date
Nov 22, 2021

Property Information

Block3303
Lot30.01
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1925

Building Details

Building Class17
Description2.5S-S-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,557
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$475,300
62%
Improvement Value:$293,200
38%
Total Assessment$768,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,307+4.9%
2024$16,503+2.0%
2023$16,181+2.0%
2022$15,866+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$975,534

From: PITMAN, JAMES P & KAREN K

To: LEVITT, MATTHEW R & ALLISON Z

Sq Ft2,557DeedBook 6442, Page 2138Recorded12/7/2021

Property Sale

Sale
$624,900

From: O'CONNOR, P D-DITULLIO,K EMBRY

To: PITMAN, JAMES P & KAREN K

Sq Ft2,429DeedBook 5771, Page 293Recorded7/15/2009

Property Sale

Sale
$420,000

From: SCOLLON, EDWARD & ELIZABETH

To: O'CONNOR, PAUL & EMBRY, KIRSTIN

Sq Ft2,429DeedBook 5218, Page 94Recorded1/7/2002

Property Sale

Sale
$11,760
DeedBook 3801, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1925