Skip to content

318 Temple Place

Westfield, NJ 07090

Built 1920

Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
Jul 5, 2024

Property Information

Block3004
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,571
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,900
40%
Improvement Value:$410,000
60%
Total Assessment$682,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,379+2.1%
2024$15,065+2.0%
2023$14,771+0.2%
2022$14,737+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,050,000
Sq Ft2,571DeedBook 6555, Page 2292Recorded8/28/2024

Property Sale

Sale
$675,000

From: METZGER, TIMOTHY M & OLFF, JULIA A, METZGER, TIMOTHY M & OLFF, JULIA A

To: TKAC, JOSEPH & KATE, TKAC, JOSEPH & KATE

Sq Ft2,571DeedBook 6310, Page 348Recorded2/21/2019

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 4000, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1920