Skip to content

526 Fairmont Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1935

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Oct 2, 1995

Property Information

Block3308
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1935

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,278
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$503,200
62%
Improvement Value:$308,600
38%
Total Assessment$811,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,282+2.1%
2024$17,908+2.0%
2023$17,559+0.2%
2022$17,519+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1935