Skip to content

553 Fairmont Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 2020

Property Information

Block3309
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,392
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$468,800
57%
Improvement Value:$348,100
43%
Total Assessment$816,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,397+2.1%
2024$18,021+2.0%
2023$17,670+0.2%
2022$17,629+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$572,450

From: HIGGINS, JAMES & JILL

To: KOCAJ, LAURA E

Sq Ft1,736DeedBook 5387, Page 472Recorded8/22/2003

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 4878, Page 208

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 3323, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1930