Skip to content

411 Euclid Ave S

Westfield, NJ 07090

Built 1900

Last Sale Price
$1,636,000
Last Sale Date
Feb 4, 2024

Property Information

Block3309
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1900

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,428
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$822,000
79%
Improvement Value:$213,000
21%
Total Assessment$1,035,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,308-1.9%
2024$23,761+2.0%
2023$23,298+0.2%
2022$23,244+0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,636,000
Sq Ft3,428DeedBook 6537, Page 2598Recorded2/23/2024

Property Sale

Sale
$720,000

From: CLARK, JOHN P & RIORDAN, RETTA M

To: SCHILDGE, DANIEL & JENNIFER

Sq Ft2,414DeedBook 5368, Page 394Recorded4/24/2003

Property Sale

Sale
$351,750
DeedBook 4540, Page 315

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 3259, Page 650

Property Built

Built

Year Built: 1900