Skip to content

810 Harding St

Westfield, NJ 07090

Built 1941

Last Sale Price
$655,810
Last Sale Date
Oct 12, 2017

Property Information

Block3402
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1941

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,276
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$499,700
75%
Improvement Value:$163,900
25%
Total Assessment$663,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,944+2.1%
2024$14,639+2.0%
2023$14,354+0.2%
2022$14,320+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$655,810

From: TOMLINSON, SARAH & JESSE, TOMLINSON, SARAH & JESSE

To: GREEN, DEYVID & ROSSINI,JENNIFER, GREEN, DEYVID & ROSSINI,JENNIFER

Sq Ft1,276DeedBook 6222, Page 90Recorded10/13/2017

Property Sale

Sale
$487,000

From: FOSTER, BRIAN & MELODY

To: TOMILSON, SARAH & JESSE

Sq Ft1,276DeedBook 5894, Page 43Recorded2/3/2012

Property Built

Built

Year Built: 1941