Skip to content

612 Benson Pl

Westfield, NJ 07090

Built 1942

Last Sale Price
$88,500
Last Sale Date
Jun 22, 1979

Property Information

Block3407
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1942

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,805
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,200
66%
Improvement Value:$213,900
34%
Total Assessment$629,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,167+2.1%
2024$13,878+2.0%
2023$13,607+0.2%
2022$13,576+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$88,500
DeedBook 3185, Page 716

Property Built

Built

Year Built: 1942