Skip to content

313 Benson Pl

Westfield, NJ 07090

Built 1947

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Aug 13, 1996

Property Information

Block3411
Lot25
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1947

Building Details

Building Class17
Description1.5S-VS-F-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,932
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$438,400
73%
Improvement Value:$164,500
27%
Total Assessment$602,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,577+2.1%
2024$13,300+2.0%
2023$13,041+0.2%
2022$13,011+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 4423, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1947