Skip to content

917 Harding St

Westfield, NJ 07090

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 28, 2015

Property Information

Block3601
Lot49
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1947

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,938
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,600
69%
Improvement Value:$224,900
31%
Total Assessment$725,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,338+2.1%
2024$16,005+2.0%
2023$15,693+3.1%
2022$15,214+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4089, Page 248

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 3130, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1947