Skip to content

223 Elizabeth Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 25, 2012

Property Information

Block4803
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,933
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$452,600
76%
Improvement Value:$144,900
24%
Total Assessment$597,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,456+2.1%
2024$13,181+2.0%
2023$12,924+0.2%
2022$12,894+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$565,000

From: RUSSELL, JOHN T JR & GERALDINE

To: LIN, YINGHUI & HAISU YANG

Sq Ft1,933DeedBook 5661, Page 44Recorded7/16/2007

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 3425, Page 543

Property Built

Built

Year Built: 1955