Skip to content

908 Harding St

Westfield, NJ 07090

Built 1948

Last Sale Price
$1,161,000
Last Sale Date
Jan 29, 2024

Property Information

Block3602
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1948

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,798
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$498,500
68%
Improvement Value:$234,800
32%
Total Assessment$733,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,726+2.1%
2024$15,405+2.0%
2023$15,104+0.2%
2022$15,069+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,161,000
Sq Ft1,798DeedBook 6537, Page 464Recorded2/27/2024

Property Sale

Sale
$700,000

From: MARKOWSKI,EDWARD J & MARYANNE E, MARKOWSKI,EDWARD J & MARYANNE E

To: PETRILLO, MATTHEW T, PETRILLO, MATTHEW T

Sq Ft1,716DeedBook 6167, Page 233Recorded1/17/2017

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 3657, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1948