Skip to content

937 Coolidge St

Westfield, NJ 07090

Built 1954

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Feb 20, 2024

Property Information

Block3602
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,775
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$518,600
81%
Improvement Value:$121,800
19%
Total Assessment$640,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,422+2.1%
2024$14,127+2.0%
2023$13,852+0.2%
2022$13,820+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000
Sq Ft1,775DeedBook 6538, Page 2027Recorded2/29/2024

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 3945, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1954