Skip to content

928 Harding St

Westfield, NJ 07090

Built 1948

Last Sale Price
$815,000
Last Sale Date
Apr 19, 2022

Property Information

Block3602
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1948

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,388
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$498,500
49%
Improvement Value:$511,400
51%
Total Assessment$1,009,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,743+50.5%
2024$15,107+4.6%
2023$14,449+0.2%
2022$14,415+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$815,000

From: KOSTESICH, KYLE I & ASHLEIGH M

To: KAYE, BRET & LYNDSEY

Sq Ft1,388DeedBook 6462, Page 2620Recorded5/4/2022

Property Sale

Sale
$595,000

From: BENSON, GLEN & CRISTINA, BENSON, GLEN & CRISTINA

To: KOSTESICH, KYLE I & ASHLEIGH M, KOSTESICH, KYLE I & ASHLEIGH M

Sq Ft1,352DeedBook 6019, Page 738Recorded8/27/2014

Property Sale

Sale
$495,000

From: JESWARD, ROSEMARY

To: BENSON, GLEN & CRISTINA

Sq Ft1,352DeedBook 5455, Page 601Recorded9/23/2004

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 3631, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1948